مقایسه نمک صنعتی با نمک خوراکی

درباره نمک بیشتر بدانید
می 5, 2019
نمک صنعتی
نمک صنعتی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
آوریل 22, 2020

مقایسه نمک صنعتی با نمک خوراکی

نمک صنعتی

آیا می دانید نمک صنعتی با نمک خوراکی چه تفاوتی دارد؟

به چه نمک های نمک صنعتی و به چه سالت هایی نمک خوراکی می گویند؟ در اینجا می خواهیم نکاتی در این خصوص را در اختیارتان قرار دهیم.

نمک را می توان به نمک خوراکی، نمک صنعتی و نمک مطلق تقسیم کرد.

نمک خوراکی مورد استفاده در زندگی روزمره مردم، نمک فرآوری شده با کلرید سدیم به عنوان اصلی ترین عنصر به دست آمده از آب دریا، رسوبات سنگی زیر زمینی (معدنی) و آب نمک طبیعی است.

نمک صنعتی که در تولیدات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد معنای گسترده ای دارد، بعضی اوقات به نیتریت سدیم خالص اطلاق می شود و بعضی اوقات به کلرید سدیم حاوی نیتریت سدیم نیز اطلاق می شود.

نمک صنعتی حاوی تعداد زیادی نیتریت سرطان زا است، همچنین ممکن است حاوی سرب، آرسنیک و سایر مواد مضر باشد، مصرف نمک صنعتی به راحتی می تواند ایجاد مسمومیت کند.

نمک صنعتی

مهم ترین تفاوت های نمک صنعتی با نمک خوراکی

اجزای تشکیل دهنده

نمک صنعتی به دلیل استانداردهای تولید و استفاده از آن، به گونه ایی است که علاوه بر ماده اصلی کلرید سدیم، بلکه حاوی نمک ناخالصی های دیگری مانند نیتریت سدیم برای سلامتی انسان نیز مضر است به همین خاطر در بسته بندی های آن قید شده است که مصرف خوراکی آن ممنوع است. بنابراین نمک خوراکی باید مطابق با استانداردهای مواد غذایی تولید شود، به همین خاطر کلرید سدیم نسبتاً خالص است.

طبیعت مواد

نمک خوراکی کلرید سدیم نسبتاً خالص است و خاصیت شیمیایی آن پایدار و خنثی است. نمک صنعتی علاوه بر کلرید سدیم، ممکن است حاوی تعداد زیادی نمک ناخالصی نیز باشد و در نتیجه محلول آبی آن قلیایی باشد.

 

خطر خوردن نمک صنعتی

نمک صنعتی باعث مسمومیت غذایی می شود، دلیل اصلی آن وجود زیاد نیتریت است، مصرف نیتریت 0.3 ~ 0.5 گرم می تواند باعث سمی شود، 3 گرم باعث مرگ می شود.

برای تهیه نمک صنعتی با کارشناسان ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 16 =